.http://mujcomp.mypage.cz.
.logo.
.eset.
.logo.
Spyware, Adware - Základní představení, činnosti, nejznámější programy a ukázka léčení s Lavasoft Ad-Aware.

Malware - Obecné označení škodlivého software (viry, adware, spyware, dialers, trojan horses, worms,..), vzniklo ze slov malicious software (zákeřné programy)..


Adware - Typ programu zobrazujícího reklamy ve vašem počítači. Často bývá jako součást volně šiřitelných programů, kdy příjmy ze zobrazování reklam jsou odměnou pro tvůrce programu. Tato činnost není považována vždy za závadnou a pro funkčnost nebo používání některých programů je nutné zobrazování reklam tolerovat. Programy typu adware jsou často instalovány zároveň se spyware nebo s počítačovým virem.

Spyware (špionážní software) - Program provádějící nějakou činnost, obvykle bez vědomí uživatele. Typickým projevem je tiché shromaždování a odesílání osobních informací o uživateli. O tom, zda se jedná o škodlivý či přátelský program, rozhoduje obvykle uživatel nějakým souhlasem s instalací a licenčními podmínkami nějakého programu. Tomu obvykle není věnována přílišná pozornost, ale díky tomu je obvykle spyware legální a teoreticky neškodný program. 

Antivirové programy obvykle proti spyware, adware a dialerům nechrání. Nemohou totiž posuzovat, zda je či není v počítači s vědomím uživatele.
Největší nebezpečí hrozí na stránkách nebo v programech týkajících se rizikového obsahu: erotika, nelegální programy a hry, mp3 zdarma, sériová čísla, stránky o hackingu či stránky pro výměnné sítě P2P (spyware bývá součástí i některých klientů). SW je vhodné stahovat na známých serverech a na jiných si dávat pozor, s čím souhlasíte a co stahujete. Pokud chcete něco stáhnout, pozor na dialogová okna vyžadující potvrzení stažení souboru. Na většině důvěryhodných serverů se potvrzení ke stažení nevyžaduje (neplatí pro klasická okna prohlížeče pro stahování souborů). 
Podezřelé výzvy či informace je vhodné zavírat přes kombinaci Alt + F4 nebo křížkem (Obě klasická Ano/Ne, či jakékoliv kliknutí označují potvrzení a mohou napáchat škodu). Některé stránky využívají chyby prohlížečů, a tak může být získání spyware či jiného nechtěného SW snadnější.
Mnoho spyware má vlastní toolbary do prohlížeče. Zatímco ICQ, Google či Yahoo lze považovat za důvěryhodné, u mnoha dalších je vhodné být na pozoru.
Vyhněte se odkazům na nejlepší připojení, odstranění virů, spyware apod., pokud nevíte, zda se jedná o opravdu bezpečný program.
Pozor! Některé typy Spyware ohlašují nákazu Spyware a nabídnou řešení ve formě nějakého SW pro odstranění (dokonce za úplatu). V mnoha případech tak akorát získáte další Spyware či jiný malware. 
Některé programy typu Spyware lze jednoduše odinstalovat, jiné může být velice obtížné odstranit a pomohou pouze specializované nástroje nebo obnova systému.
Programy pro ochranu fungují různě. Buď jde o jednorázovou kontrolu nebo kontrola v reálném čase prověřující především přístup do registru a chránící před instalací nechtěných programů. Důležité je mít vždy co nejaktuálnější verzi, což se provádí buď automatickou aktualizací nebo ručním spuštěním aktualizací (případně ruční stažení definic/aktualizací). Samozřejmostí je stejná ochrana jako proti virům (antivirový program, aktualizace systému, firewall).
Částečnou ochranu může přinést používání alternativního prohlížeče (místo Internet Explorer používat např. Firefox), důležité jsou aktualizace prohlížeče a systému.

Obvyklé škodlivé činnosti spyware + adware:
Shromaždování informací o uživateli, počítači, případně o činnosti, jakou na počítači provádí (může shromaždovat a odesílat např. seznam navštívených stránek, ale někdy i uživatelská jména a hesla). Informace jsou obvykle použity pro analýzu, jaký typ reklamy může být pro uživatele zajímavý (využití pro cílenou reklamu). Nemusí jít tedy vždy o činnost, kterou by měl být uživatel poškozen, ale má být přínosem pro uživatele i pro společnost poskytující adware. Často může spyware souviset se zvýšeným obsahem spamu ve vaší poštovní schránce.
Otvírání nových oken s reklamou, často s erotickým obsahem (někdy toto mohou dělat skripty v internetových stránkách, nové verze prohlížečů obvykle otvírání oken zakazují, to ale může způsobit problémy s prohlížením a používání některých webů).
Změna domovské stránky prohlížeče a nemožnost ji změnit (po určité době se nastaví opět jiná, spyware může její změnu kontrolovat při každém spuštění počítače nebo v určitých intervalech).
Zpomalení počítače, případně nefunkčnost některých programů a odkazů, zvýšení zatížení připojení k internetu.
Na ploše, v nabídce Start nebo v Oblíbených položkách se objeví neznámé věci.

Nejznámější programy: 
Pro detekci a odstranění platí podobné zásady jako pro antivir - nic není stoprocentní a je vhodné použít více typů programů + antivir + firewall + aktualizace systému a všech nástrojů. Pro zavirovaná PC obvykle používám Lavasoft Ad-Aware, Spybot Search & Destroy (S&D) + antiviry NOD, AVG, Avast + některé pokročilé nástroje HijackThis, Security Task Manager.
Lavasoft Ad-Aware, Spybot Search & Destroy (S&D),
 Microsoft Windows Defender,
 SpywareBlaster, Spyware Terminator.

Placené - AVG Anti-Spyware 7.5, eTrust PestPatrol Anti-Spyware
SpywareBlaster -
Slouží pro prevenci (ochranu) před spyware,
 provádí některá bezpečnostní nastavení v systému.

Programy najdete třeba na: Stahuj.cz
24.02.2009 20:06:41
danimailg

Mohou Vám být tyto stránky užitečné?

Ano (46 | 52%)
Ne (23 | 26%)
Možná (20 | 22%)
TOPlist


.logo.
copyright © 2oo9 by dani

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one