.http://mujcomp.mypage.cz.
.logo.
.eset.
.logo.
Pár základních rad pro údržbu Vašeho PC
Patříte mezi většinu českých uživatelů, kteří mají na svém domácím či pracovním počítači (PC) nainstalován jeden z několika verzí operačního systému Microsoft Windows, neboli „oken"?Zdá se Vám, že Vaše PC nefunguje jak má, a podezřele často jej musíte restartovat pomocí „měkkého" vypnutí (trojkombinací kláves Ctrl+Alt+Delete) či „tvrdého" vypnutí pomocí tlačítka „RESET" na bedýnce Vašeho PC?

V tom případě se Vám možná bude hodit pár praktických tipů pro údržbu kancelářského počítače, u kterého předpokládejme každodenní provoz (ukládání dat, práce v Microsoft Office, zábava, prohlížení internetových stránek,…).

TIP1: Alespoň jednou měsíčně nejlépe po práci nechejte PC zapnuto a nechte jej, ať pomocí nástroje „defragmentace disku" zkontroluje stav pevných disků, na kterých máte uloženy systém a data. Dělá se to pomocí kliknutí pravým tlačítkem myši na písmeno označující pevný disk (například „Místní disk (C:)"), vybráním volby „Vlastnosti". Zde nás asi nejvíce zajímají možnosti skryté pod kartami s názvy „Obecné" (můžeme zkusit „Vyčistit disk") a „Nástroje" (nejprve příkazem „Zkontrolovat…" necháme zkontrolovat povrch disku, zda na něm nejsou chyby, a poté můžeme zvolit příkaz „Defragmentovat…"). Nástroj „defragmentace" za nás udělá inventuru místa na disku a co je mnohem důležitější, dokáže dát disk do pořádku, tak nebyla jedna část souboru na začátku disku, druhá uprostřed. Také zkopíruje části systému k sobě, a data uživatele také k sobě. Alespoň to tak vypadá. Výsledkem by mělo být:

- mírná úspora místa na disku, tím že je na něm větší pořádek.

-váš počítač bude snad chvíli fungovat plynuleji, s menšími problémy.

TIP2: Udržujte pořádek ve svých datech, tím je připravíte k jednoduché záloze. Nebude pro Vás takový problém vytvářet zálohy vaší práce.

Zálohujte pravidelně podle množství vytvořené elektronické práce kopírováním, vypalováním:
- na diskety (dnes už nejméně populární a nejméně spolehlivá možnost)
- na média CD-R a přepisovatelná média CD-RW
- na další disk v podnikové síti.

TIP3: Zkuste se naučit pracovat s nástrojem „Zálohování", který najdete v nabídce Start\Programy\Příslušenství\Systémové nástroje\Zálohování\. Tento nástroj v sobě skrývá například možnost automatického zálohování Vámi určených adresářů (složek), k určitému datu v měsíci. Výsledkem zálohy je jediný zmenšený soubor s příponou *.bkf {Backup.bkf).

TIP4: Pravidelně (1x týdně, 1x měsíčně - opět na posouzení dle intenzity práce) se podívejte do složky: C:\Documents and Settings\Administrator \Local Settings\Temp\. Místo „Administrator" může být složka pojmenována Vaším názvem uživatelského konta (například „Default User"). Do složky „Temp" jsou ukládány všechny dočasné soubory programů Word, Excel a dalších. Po půl roce může dojít k situaci, že zde je 3000 souborů zabírajících 200 Mb, což samozřejmě počítač zdržuje a na výkonu mu nepřidá.

Podobně doporučuji vždy před ukončením denní práce promazat adresář s dočasnými soubory programu Internet Explorer, který naleznete např. zde:C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\Temporary Internet Files

Soubory do tohoto adresáře (složky) jsou ukládány při prvním otevření každé prohlížené stránky, a ponechávány zde pro příští rychlejší načtení. Po několika dnech či týdnech však mohou být vážným problémem zpomalujícím PC.

Lehce je možno tuto složku Temporary Internet Files (neboli dočasné soubory internetu) promazat volbou z hlavního textového menu Internet Exploreru:
Nástroje \ Možnosti Internetu \ Odstranit soubory … (také „Odstranit soubory cookies…), případně „Vymazat historii …" (čímž vymažete odkazy na hlavní navštívené stránky za několik dnů dozadu).

TIP5: Tato rada je u zkušených uživatelů asi nejrozšířenější. Docela dobře by ji mohla uvést věta „operační systémy Windows z dílny Microsoft mají s rostoucí délkou provozu sklon k samodestrukci, samozanášení, a produkování chyb". Proto se doporučuje přeinstalovat celý počítač. Počínaje formátování pevných disků, kterému by měla předcházet bezchybná záloha pracovních dat. Názory na to, jak často tuto časově náročnou operaci provádět, se různí. Obvykle k ní dochází po roce až dvou letech u starších systémů Windows 95, Windows 98, Millenia. Systémy Windows NT, Windows 2000 a snad i Windows XP by měly vydržet déle, ale také záleží na jejich průběžné údržbě.

Pro představu: zkušený správce sítě či technik jsou schopni obnovit základní funkce systému za pár desítek minut. Pro uživatele ale většinou nezachrání jeho drobná nastavení, instalace dalších programů atd. Doma pak jde většinou o práci na den, dva, a to včetně přípravy a vytvoření zálohy.

Pro čištění pc doporučuji třeba právě ccleaner (freeware) nebo TuneUp Utilities 2009 (shareware)-placený software.

25.02.2009 20:58:40
danimailg

Mohou Vám být tyto stránky užitečné?

Ano (46 | 52%)
Ne (23 | 26%)
Možná (20 | 22%)
TOPlist


.logo.
copyright © 2oo9 by dani

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one