.http://mujcomp.mypage.cz.
.logo.
.eset.
.logo.

Zabezpečení dat, šifrování, nástroje pro správu hesel. Zabezpečte osobní informace proti zneužití.

Zabezpečení dat je důležitou součástí počítačové bezpečnosti. Šifrování dat proti neoprávněnému čtení je dalším prvkem zabezpečení. Zabezpečte si svůj počítač. Poradíme Vám jak na to a jaké nástroje využít.

Šifrujte svá citlivá data

Na svém počítači každý z nás deně pracuje s citlivými informacemi, které je třeba chránit a držet v soukromí. Při připojení k internetu kromě ztráty citlivých dat hrozí i jejich zcizení a zneužití potenciálními útočníky.
sifrujte-sva-citliva-data.jpeg
Jak citlivé informace před útočníky uchránit by vydalo na mnoho knih, vzhledem k tomu, že k tomuto účelu bylo vyvinuto mnoho způsobů a jde o poměrně komplexní problematiku. Nyní si však v rychlosti popišme jednu z často opomíjených možností - šifrování.

Typy šifrování
Za zmínku stojí základní rozdělení šifrování na symetrické a asymetrické. U symetrického šifrování se používá pro šifrování i dešifrování stejný šifrovací klíč. U asymetrického šifrování se pro šifrování používá veřejný klíč, pro dešifrování pak klíč soukromý, tedy 2 různé klíče, přičemž veřejný klíč má k dispozici šifrující strana, soukromý klíč pak potřebuje ten, kdo chce zašifrovanou informaci dešifrovat. Asymetrické šifrování je oproti symetrickému šifrování náročnější a pomalejší, symetrické šifrování je naopak rychlejší a méně náročné na výpočetní výkon, zato však méně použitelné pro internetové přenosy, vzhledem k nutnosti distribuce šifrovacího klíče, který je stejný jak pro šifrování, tak pro dešifrování.


Dost však nudné teorije, přejděme k programům.

Šifrované virtuální disky a šifrované kontejnery
Pohodlným způsobem pro šifrování dat je vytvoření šifrovaného virtuálního disku/kontejneru na fyzickém disku. Celý proces funguje tak, že prostřednictvím speciálního programu je na pevném disku vytvořen virtuální disk, přičemž veškerá data, která jsou na tento disk zapsána, jsou automaticky šifrována zvoleným algoritmem. Data z virtuálního disku se většinou zapisují do předem vybraného souboru, takže později je možno šifrovaná data kdykoliv pohodlně přenášet mezi počítači jednoduchým zkopírováním souboru, do kterého se data ukládají.

Šifrování do souboru
Další možností, jak šifrovat data, je šifrování samotných souborů či složek. Uživatel si zvolí soubory/složky, které chce zašifrovat a tyto jsou následně zašifrovány dle zvoleného algoritmu. Poměrně rozšířenou vychytávkou je možnost zašifrovat datové soubory do spustitelného souboru, přičemž dešifrování proběhne po spuštění souboru a zadání šifrovacího hesla.

Šifrovací programy
Pro šifrování/dešifrování dat je možno vybrat si z množství dostupných programů. Několik z nich si nyní uvedeme:


BestCrypt (Shareware)

TrueCrypt (Free open-source)

Zero Footprint Crypt (Freeware)

Advanced Encryption Package (Shareware)

Easy Encrypt (Shareware)

Mějte svá hesla v bezpečí, používejte manažer hesel
Key pass

TrueCrypt - silný šifrovací nástroj.

usb_truecrypt.png
TrueCrypt je silný šifrovací nástroj, který umožňuje vytvářet virtuální disky ze zašifrovaných souborů nebo umí vytvořit šifrovanou fyzickou jednotku.Soubory uvnitř šifrovaných souborů/jednotek zobrazuje "on-the-fly" čili za letu(nic nikam nerozbaluje-
Nejprve si stáhneme program z domovských stránek.Stáhneme si i češtinu.
Po stažení extrahujeme archív a klikneme buď na setuptruecrypt.exe (použijeme instalátor),
nebo ze složky "setup files" zkopírujeme soubory do složky odkud budeme chtít program spouštět.
Také vybalíme lokalizačni soubor .xml a zkopírujeme do té složky.
---
Spustíme program kliknutím na TrueCrypt.exe ,objeví se nám modrá ikona v liště u hodin.Pravou myší nam vyjede toto menu:
kontext_menu.jpg
Místo skrýt TrueCrypt tam bude ukázat TruCrypt - zobrazí se hlavní okno:
main.jpg
Zvolíme z menu settings/language menu s výběrem jazyka,zvolíme češtinu.
language.jpg
Podle této volby spustíme průvodce novým šifrovaným diskem.
wizard.jpg
Začneme:
wiz1.jpg
Musíme zvolit jaký disk chceme vytvořit.Zvolíme standardní,ke skrytému disku se dostanu v návodu pro pokročilé.
wiz2.jpg
Výběr umístění:Výběr souboru- otevře se nám okno ve kterém vytvoříme virtuální šifrovaný soubor.(tuto možnost zvolíme) -můžeme ho pojmenovat libovolně,třeba ahoj.jpg,nazdar.exe,čus.doc...
Výběr zařízení-zde můžeme vytvořit šifrovaný fyzický disk (USB,disketa,pevný disk).Všechna data na tomto zařízení budou smazána.

wiz3.jpg
Zde se dostáváme k použitému algoritmu.Jaký vybrat?Záleží co bude na disku uloženo a zvolit rozumný kompromis mezi rychlostí šifrování/dešifrování a sílou šifry. Otestovat si můžete kliknutím na "kontrola".
wiz3a.jpg
Zde vidíte výsledky-pokud budou na disku uložena hodně citlivá data (finanční uzávěrka.doc,výplaty.xls,seznam klientů...)zvolte bezpečnější a pomalejší šifru.
Jestli vyžadujete rychlost na úkor slabší šifry(ač i ty jsou sakra bezpečné)zvolte rychlost středu kolem 25-30 MB/s a výš (třebas pro přehrávání videa)
wiz4.jpg
V tomto okně zvolíme velikost virtuálního disku - na stránkách TrueCryptu uvádějí maximální velikost až 8,589,934,592 GB , takže netřeba mít strach že to přepísknete.
wiz5.jpg
Další okno je nastavení nejdůležitější částí vytváření.Volba hesla.To které je napsané na obrázku je vysloveně špatné.Zvolte heslo které je dlouhé které ObsAhUjE střídavě velké a malé znaky + dávat piškvorky ()~!@#$%^&*()_+,místo "a" můžete třebas dát @,místo "H" dát #,"S" $ apod. rodná čísla,číslo auta,rozměry vaší manželky - to ví kdejaký soused.
---
Jedno důležité upozornění - pokud heslo zapomenete - už to nikdy neotevřete.
---
Co je klíč (keyfiles)se dostaneme v návodu pro pokročilé
wiz6.jpg
Poslední nastavení: výběr souborového systému ,kdo používá Windows NT řady(NT,2000,XP,Vista)ať si vybere NTFS,kdo naopak míní připojovat i pod linuxem vybere FAT.
---
Cluster a Dynamic bude vysvětleno v návodu pro pokročilé.
----
Klikneme na tlačítko Format.
wiz7.jpg
Po skončení se nám zobrazí toto okno,dáme OK a ukončíme průvodce.
open_volume.jpg
Nyní když je vytvořený virtualní disk (soubor),musíme ho připojit.
Otevřeme hlavní okno a podle pořadí na obrázku - výběr souboru =>připojit=>vložit heslo=>ok
připojíme disk (písmeno jednotky se zvolí buď jako nebližší volné nebo které je označeno myší).
opened_volume.jpg
Zde je připojený 10ti megový virtuální disk jako jednotka G:
---
V průzkumníku nám přibyl nový disk G: , můžete do něj ukládat,kopírovat,vytvářet a po skončení práce dáte odpojit-disk zmizí a vám zůstane jeden zašifrovaný soubor,do kterého se bez hesla nikdo nedostane.
08.04.2009 13:45:50
danimailg

Mohou Vám být tyto stránky užitečné?

Ano (46 | 52%)
Ne (23 | 26%)
Možná (20 | 22%)
TOPlist


.logo.
copyright © 2oo9 by dani

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one