.http://mujcomp.mypage.cz.
.logo.
.eset.
.logo.

XP a VISTA na jednom Pc

Provozování dvou operačních systémů na jednom počítači není nic neobvyklého. Díky stále širším možnostem virtualizace se jedná o stále běžnější téma našich debat. Početný houf příznivců má však i klasický způsob instalace operačních systémů paralelně vedle sebe. 

Pokud máte na počítači nainstalovány Windows XP, přidání možnosti instalace Visty je triviální - stačí při startu počítače vložit instalační DVD, ponechat stávající diskový oddíl a provést kompletní instalaci. Po restartu operační systém nabídne možnost spustit původní operační systém nebo Vistu.
Co ale dělat v obrácené situaci - tedy v případě, že je již nainstalována Windows Vista na čerstvě zformátovaném disku a chcete k ní používat také XPčka. Instalovat přímo XP k Vistě v takovém případě možné není, je potřeba použít složitější způsob.
POZOR! V tomto návodu jsou používány nástroje, které při nesprávném použití mohou způsobit ztrátu vašich dat. Jejich použití proto provádíte na své vlastní riziko.
1) Klikněte na tlačítko Start (nebo na symbol perly, jak se teď říká) a pravým tlačítkem klikněte na odkaz Počítač a vyberte volbu Spravovat.
2) V levé části nově otevřeného vyberte položku Úložiště - Správa disků. Zobrazí se přehled disků.
3) Pravým tlačítkem klikněte na disk, jehož velikost chcete upravit (pravděpodobně disk C:). Ze zobrazené nabídky vyberte odkaz Zmenšit svazek.
4) Provede se výpočet možné velikosti zmenšení. Do třetího řádku zadejte velikost, kterou chcete použít pro nově vytvářený oddíl, kam se bude instalovat Windows XP. V našem případě jsme vybrali velikost 4000 MB (velikost musí být větší, než kolik je požadované místo pro instalaci Windows XP). O tuto velikost bude původní disk s Windows Vista zmenšen.

5) Klikněte na tlačítko Zmenšit pro provedení změny. Během procesu zmenšování není zobrazována žádná informace. O úspěšném zmenšení se přesvědčíte pohledem na grafické znázornění disku - zobrazí se informace o uvolněné části.

6) V nově vytvořeném místě je potřeba vytvořit nový svazek. Klikněte na grafické znázornění uvolněné části pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nový jednoduchý svazek.
7) Zobrazí se průvodce, který vás provede vytvářením nového svazku. Nejprve budete dotázáni na velikost nového svazku. Zadejte maximální hodnotu. Následuje výběr písmene, pod kterým bude nová jednotka evidována. V našem případě zadáme písmenko H. Další okno nabízí volby pro formátování - systém souborů (NTFS), velikost alokační jednotky (výchozí) a jmenovka svazku (v našem případě WinXP). Z dalších voleb vybereme jen volbu rychlého formátování. Podle velikosti jednotky bude příprava nové jednotky během několika desítek vteřin až několika minut dokončena.

24.02.2009 20:04:28
danimailg

Mohou Vám být tyto stránky užitečné?

Ano (46 | 52%)
Ne (23 | 26%)
Možná (20 | 22%)
TOPlist


.logo.
copyright © 2oo9 by dani

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one