.http://mujcomp.mypage.cz.
.logo.
.eset.
.logo.

Několik potíží s počítačem a jejich řešení

1 Univerzální dotaz

Dotaz: Počítač mi často padá,kde je problém?

Odpověď:  

1 Systém-pokud je systém nestabilní téměř neustále,měl by první pokus směřovat k čisté instalaci systému.Překvapivě často se tímto způsobem vše vyřeší.

2 Ovladače-nabořený či vadný ovladač některého kusu hardwaru dokáže divy.Obvykle se ale hned neprojevuje pády systému,spíše zatuhnutím některých programů nebo třeba chybami v zobrazení 3D grfaiky. Přeinstalování je dalším logickým krokem.

 3 Zdroj-pokud počítač začne padat po přidání dalšíhokusu hardwaru(disku,silnější grafiky...) a ovladače nic neřeší,často je na vině slabý zdroj,který v plné zátěži nedokáže systém zásobovat energií.Zkuste počítač vyzkoušet se silnějším zdrojem.

4 Paměti-porouchané paměti stojí za pády systému chybami v souborech.Hloubkové testování není pro začátečníka snadné,zkuste program Memtest86+ (hledejte pomocí vyhledávače),případně zkuste použít jiné paměťové moduly.

5Chybný program- pokud počítač padá v jediném programu a předchozí body nepomohly,patrně je chyba v něm.Ve skutečnosti jsou pády celého systému zaviněny přímo programem velmi nepravděpodobné,v moderních operačních systémech program většinou dokáže zlikvidovat sám sebe.Univerzální postup pro nalezení problému vyžaduje znalosti a především základní vybavení.Poté co se vyloučí chyba samotného systému,je totiž vhodné vyloučit chybu hardwaru tím,že podezřelé komponenty dočasně vyměníte za otestované kusy.

Hardware

2 Obnovovací frekvence 


Dotaz:

často mě bolí oči při delší práci na s počítačem, někde jsem zaslechl , že s tím nějak souvisí obnovovací frekvence monitoru. Kde jí mám nastavit?

Odpověď:


Obnovovací frekvence monitoru je vlastně počet obnovení obrazu za vteřinu.Měří se v hertzech (Hz) a výrazně ovlivňuje kvalitu práce u monitoru. U CRT monitorů platí , že čím vyšší je frekvence , tím obraz vnímáme jako stabilnější. Od určité frekvence můžeme začít vnímat poblikávání , které samozřejmě škodí našim očím. Jako minimum pro práci s monitorem se udává 75 Hz, doporučených je 85 Hz. LCD monitory, díky úplně odlišné technologii zobrazování , obnovovací frekvence z hlediska únavy očí neovlivňuje. Takže se nemusíte lekat , třeba frekvence 60 Hz je u LCD displeje naprosto v pořádku.

Nastavení obnovovací frekvence je snadné, kdekoliv na ploše klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte poslední volbu Vlastnosti. V dialogovém okně vyberte záložku Nastavení a klepněte na tlačítko Upřesnit. V novém dialogovém okně vyberte záložku Monitor a nastavte požadovanou frekvenci. Váš monitor a grafická karta nemusí zvládat každou frekvenci, proto zatrhněte Skrýt režimy, které nemůže monitor zobrazit. Pokud Vám nabídka nabízí nízké frekvence,zkuste snížit rozlišení monitoru. Jestli se ani potom nedostanete na minimum 75 Hz , běžte rychle koupit nový monitor. 

3 Mizí paměť

Dotaz:

V mém notebooku by mělo být 512 MB paměti,systém ale hlásí jen něco málo přes 380 MB.Kde je chyba?

Odpověď:

Chyba není nikde ,jen máte notebook,který pro integrovanou grafickou kartu využívá sdílení paměti-grafika si tedy pro svoje potřeby ukrojí kus operační paměti,v tomto případě 128 MB.Pokud nehrajete náročnější hry (což se na tomto typu grafiky příliš neočekává),zkuste zjistit,zda BIOS či program dodaný k vašemu notebooku neumí velikost sdílené paměti omezit-bohatě stačí 16 nebo 32 MB.

4 Rychlost USB

Dotaz:

Můj MP3 přehrávač nahrává soubory z počítače neuvěřitelně pomalu.Ve specifikacích je ale uvedeno USB 2.0 Full Speed,takže bych čekal něco rychlejšího . . .

Odpověď:

Bohužel vyšší rychlost se čekat nedá.USB 2.0 má nadefinované tři rychlosti přenosu,přičemž první dvě odpovídají standartu USB 1.1 :low speed s 1.5Mb/s pro pomalá zařízení (myši,klávesnice) a Full Speed 12 Mb/s pro rychlá zařízení. Po přepočtu je tedy maximální teoretická rychlost přenosu souborů v režimu Full Speed asi 1.5 Mb/s.Plné rychlosti dosahuje USB 2.0 jen v režimu High Speed při 480 Mb/s (60 MB/s). 

                    

29.03.2009 11:27:18
danimailg

Mohou Vám být tyto stránky užitečné?

Ano (46 | 52%)
Ne (23 | 26%)
Možná (20 | 22%)
TOPlist


.logo.
copyright © 2oo9 by dani

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one